9 rad: Jak zacząć pić wodę?

9 rad: Jak zacząć pić wodę?

Woda- najważniejszy składnik diety. Niedoceniana, a niezbędna do życia. Czy wiesz dlaczego warto pić wodę ❓

✅wpływa na utrzymanie równowagi elektrolitowej

✅wpływa na regulację temperatury ciała

✅ułatwia trawienie

✅odpowiada za transport niezbędnych substancji w organizmie i usuwanie produktów przemiany materii

W jaki sposób ułatwić sobie wprowadzanie nawyku picia wody? W artykule zebrałam kilka najpopularniejszych sposobów. A Ty ? Pijesz wodę ? Co sprawia, że o niej pamiętasz?

  1. Wychodząc z domu miej zawsze małą butelkę wody ze sobą (torebka, auto).

W innym wypadku nawet jeśli zachce Ci się pić, a przypomnisz sobie, że musiałabyś najpierw iść do sklepu, a na dworze zimno, do sklepu daleko i nie po drodze- to najprawdopodobniej zrezygnujesz i się nie napijesz. Bywają też sytuacje, kiedy na coś czekasz (na dziecko pod szkołą, na partnera, w kolejce na poczcie, do lekarza, w urzędzie, w korku) – mając wodę w zasięgu ręki możesz w końcu wykorzystać tę chwilę i się napić.

2. Pracując przy komputerze, oglądając TV zawsze miej przy sobie szklankę wody

Jak wyżej: jeśli nie masz to się nie napijesz. Podczas pracy przy biurku niejednokrotnie musisz się chwilę zastanowić, coś przeczytać, obejrzeć, przeanalizować czy zadzwonić, a ręce szukają aktywności, którą mogłyby się zająć. Podobnie jest w przypadku oglądania TV. Istnieje naprawdę spora szansa, że sięgną po wodę, która stoi obok.

3. Trzymaj wodę w pobliżu telefonu

Każdy z nas ma takie miejsce w domu, gdzie trzyma telefon: komoda, półka, stolik, a nie ma co ukrywać, bez telefonu większość z Nas nie wyobraża sobie życia. Trzymając wodę blisko- za każdym razem korzystając z telefonu możemy wziąć łyka wody.  Tylko uwaga na telefon! 😊

4. Wprowadź wodę do swoich codziennych rytuałów, ulubionych czynności

Przeanalizuj swój dzień i zobacz co jest Twoim rytuałem lub które czynności powtarzają się kilka razy w ciągu dnia i tam ustaw butelkę z wodą. Postanów sobie, że za każdym razem wykonując swoją ulubioną czynność napijesz się wody. Moim rytuałem jest picie kawy (uwielbiam) więc ustawiłam wodę blisko czajnika i za każdym razem, gdy przygotowuję kawę najpierw wypijam kilka łyków wody dla równowagi. 

5. Unikaj kupowania/przygotowywania napojów, które zastępowały Ci do tej pory wodę (napoje słodzone, soki, hektolitry kawy, napoje energetyczne)

Jeśli obok butelki z wodą zobaczysz butelkę ulubionego napoju jest spora szansa, że napijesz się go zamiast wody. Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal! 😊

6. Korzystaj z butelki ze znaną pojemnością lub przygotuj podziałkę z godzinami flamastrem na butelce

Na przykład: w połowie butelki zaznacz kreskę z godziną, która wypada w połowie Twojego dnia.

Podobnie w ¼ i w ¾ dnia. Mogą to być godziny 10:00, 14:00, 16:00, 20:00. Kreska obok oznacza, że tyle wody powinnaś już wypić. Pozwoli Ci to na kontrolę w ciągu dnia i ewentualne „nadrabianie zaległości”. 

7. Przygotuj wodę owocową

Dodatkiem do wody mogą być świeże owoce, warzywa, zioła- to co lubisz. Ulubione smaki i apetyczny wygląd na pewno zachęcą Cię do sięgnięcia po szklankę z wodą.

8. Aplikacje mobilne, przypomnienie w telefonie

Opcja dla zabieganych: istnieje wiele aplikacji na telefon, które przypominają o piciu wody. Można również ustawić przypomnienia w telefonie 😊

9. I najważniejsze:

Nie rób sobie wyrzutów, jeśli nie udało Ci się wypić takiej ilości wody jaką zamierzałaś lub jeśli nieoczekiwany przebieg dnia sprawił, że o niej zapomniałaś. Nikt nie jest idealny. Wyrzuty sumienia spowodują frustrację, a tu już o krok do stwierdzenia „i tak mi to nie wychodzi więc odpuszczam”. Popraw włosy, makijaż i odczep się od siebie- jutro też jest dzień 😉

Bibliografia:

  1. Derkowska-Sitarz M., Adamczyk-Lorenc A.: Wpływ składników mineralnych rozpuszczonych w wodzie pitnej na organizm człowieka. Górnictwo i geologia -Seria Studia i Minerały. 2008, 34:39-48.
  2. Drobik M., Latour T.: Fizjologiczne znaczenie składników mineralnych dostarczanych z wodą naturalna na podstawie badan farmakodynamicznych niektórych wód leczniczych. 2006, 11:259-270.
  3. Agnieszka Salomon, Bożena Regulska-Ilow: Polskie butelkowane wody mineralne i lecznicze- charakterystyka i zastosowanie. Zakład Dietetyki Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu Kierownik: dr hab. B. Regulska-Ilow, prof. nadz. Bromatologia i chemia toksykologiczna. XLVI, 2013, 1:53 – 65.
  4. Marzanna Mziray, Magdalena Siepsiak, Regina Żuralska i in.: Woda istotnym składnikiem pokarmowym diety osób w wieku podeszły., Problemy Higieny i Epidemiologii, 2017, 98 (2): 118-124. 
  5. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 31.03.2011 r. w sprawie naturalnych wód mineralnych, wód źródlanych i wód stołowych.
  6. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29.04.2004 r. w sprawie maturalnych wód mineralnych, naturalnych wód źródlanych i wód stołowych.
  7. Jarosz M., Rychlik E., Stoś K., Charzewska J.: Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie.