Jak rozpoznać głód u malucha?
Żyjemy w czasach, kiedy większość z Nas już zdaje sobie sprawę jak ważną rolę w życiu odgrywa sposób żywienia, zwłaszcza w przypadku dzieci. Dzieciństwo to czas zabawy, ale przede wszystkim zdobywania nowych umiejętności. To również idealny czas na wprowadzanie zdrowych nawyków żywieniowych, które kontynuowane przez resztę życia zapewnią najlepsze wsparcie Twojej pociechy. Bardzo ważnym aspektem przy okazji żywienia jest nauka umiejętności odczuwania głodu i sytości.
Głód i sytość to fizjologiczne mechanizmy, które pozwalają regulować ilość przyswajanego pokarmu. Każde dziecko manifestuje je w inny sposób. Sygnały te zmieniają się również w trakcie rozwoju, ponieważ dziecko nabiera nowych umiejętności komunikowania się. Jako wprawiony Rodzic bardzo często już wiesz, który rodzaj płaczu to wołanie o posiłek, a który świadczy o innych potrzebach. Na początku jednak trudno „zgadnąć” od razu jaką potrzebę w tej chwili manifestuje Twoja pociecha. Istnieje kilka uniwersalnych zachowań, które mogą świadczyć o tym, że dziecko jest głodne.
Są to:
- płacz, który nie ustępuję po zmianie pieluszki, przytuleniu,
- pobudzone ruchy kończyn na widok pokarmu,
- otwieranie ust, często również na widok pokarmu,
- uśmiech, gaworzenie,
- wodzenie wzrokiem za łyżką,
- wskazywanie palcem.
Pamiętaj jednak, że nie każdy płacz i nie każde grymaszenie to potrzeba posiłku, a otwarte usta u dziecka mogą świadczyć chociażby o zatkanym katarem nosie. Bardzo często Rodzicom często mówi się, że niemowlak tylko śpi i je, a gdy płacze to jest głodny lub trzeba zmienić pieluchę. To przekonanie jest błędne i bardzo często prowadzi do przekarmiania, ponieważ każdy grymas staje się pretekstem do podania dziecku posiłku. Niemowlak może płakać również dlatego, że jest mu za gorąco, za zimno, ma kolkę, potrzebuje się po prostu do Ciebie przytulić- i sto innych powodów. Postaraj się więc przed przystawieniem do piersi czy podaniem butelki -zadbać o pozostałe potrzeby dziecka.
Po czym poznać, że dziecko jest najedzone?
Istnieje również kilka zachowań, które świadczą, że dziecko jest już najedzone. Oczywiście, nie u każdego niemowlaka występują wszystkie. To samo dziecko w toku rozwoju, na przestrzeni kilku tygodni będzie też inaczej manifestować swoje potrzeby.
Sygnały świadczące o tym, że dziecko jest najedzone:
- zasypianie podczas karmienia,
- wypychanie łyżeczki z ust
- grymaszenie podczas jedzenia,
- zaprzestanie ssania,
- zwolnienie tempa jedzenia,
- wypluwanie jedzenia, zaciskanie ust.
W przypadku wystąpienia tych sygnałów nie kontynuuj karmienia „bo za mało zjadło”, „bo za krótko jadło”, „bo wg producenta powinno zjeść tyle ml, a zjadło mniej”. Niemowlak może zjeść większą ilość pokarmu niż przewidziana dla Niego „norma” lub mniejszą. Zalecane wielkości porcji są zazwyczaj uśrednione, więc nie jest to wartość do której należy porównywać każdy odrębny posiłek. Dziecko posiada ośrodek głodu i sytości i tylko pozwolenie mu na decydowanie o wielkości porcji sprawi, że nauczy się z Niego korzystać. Zmuszanie dziecka do jedzenia większej ilości, częściej, rzadziej sprawi, że dziecko przestanie ufać swojemu ośrodkowi głodu/sytości i w przyszłości może mieć problem z regulacją ilości jedzenia.
Warto również pamiętać o podziale odpowiedzialności podczas karmienia dziecka:
“To Rodzic/opiekun decyduje, kiedy i co zje dziecko, natomiast dziecko decyduje, ile zje”.