Jak wprowadzić nowy nawyk?
Czym jest nawyk ?
Nawyk to nic innego jak czynność, sposób zachowania lub reakcja, którą wykonujesz w sposób zautomatyzowany. Czyli na początku, gdy nie wykształciłaś jeszcze nawyku- informacja o tym, że coś robisz pokonuje drogę w Twoim mózgu dość długo – tak jakby budowała sobie autostradę od zera. Musi być strategia, plan i materiały. W miarę budowania tej autostrady idzie coraz to łatwiej, ponieważ dysponujesz wszystkimi materiałami na miejscu i z każdym kilometrem coraz pewniej i szybciej układasz kolejny odcinek. Działanie (nawyk) staje się to łatwiejsze i bardziej efektywne, ale wciąż musisz myśleć nad tym co robisz. Gdy cała autostrada jest już gotowa (a do tego niezbędny jest czas), informacja (nowy nawyk) może przetransportować się po niej dość szybko, bez specjalnego zastanawiania się nad tym co robisz.
Zatem, żeby coś działo się automatycznie – musisz to w sobie wyćwiczyć, a to oczywiście wymaga zasobów (czasu, cierpliwości, uwagi).
Jak wprowadzić zdrowy nawyk?
Na samym początku zastanów się jaki lub jakie nawyki chciałabyś wprowadzić. Wypisz je sobie na kartce. Wykreśl wszystkie, których wprowadzenie przy Twoim aktualnym stylu życia/brakiem zasobów jest niemożliwe. Zdrowa dieta ma służyć Tobie, a nie Ty diecie. Jeśli na kartce został Ci więcej niż 1 nawyk – zastanów się: który najłatwiej będzie Ci wprowadzić i od niego zacznij. To podniesie Twoje poczucie sprawczości i doda odrobinę motywacji.
POTRZEBA I MOTYWACJA
Na przykładzie prostego nawyku picia wody. Pierwszy krok- to moment, w którym zdajesz sobie sprawę, że taki nawyk jest Ci potrzebny i jakie korzyści niesie dla Ciebie. Jeśli cel, który próbujesz osiągnąć nie ma dla Ciebie wartości – najprawdopodobniej odpuścisz za kilka dni.
PLAN
Kolejnym krokiem jest zaplanowanie w jaki sposób wprowadzisz nawyk do codziennej rutyny. Czy posiadasz w domu wodę, którą lubisz i chcesz pić? Ewentualnie zaplanuj zakupy. Co będzie Ci przypominać o tym, żebyś ją wypiła ? Samo się nie przypomni, Twój mózg dopiero buduje tę autostradę. Może przypomnienia w telefonie ?
O tym, jakie działania możesz zaplanować w kwestii nawyku picia wody przeczytasz ->tutaj
DZIAŁAJ
Praktykuj, powtarzaj, bądź cierpliwa. To trwa. Nie zrażaj się i odsuń od siebie myślenie zero-jedynkowe. To, że nie udało Ci się zrealizować czegoś dziś/ w tym tygodniu- kompletnie nie ma powiązania z tym jak może być w przyszłym tygodniu. Gdy już pierwsze nawyki rozgoszczą się na kanapie Twojego dnia codziennego – dopiero zabierz się za kolejne. Powoli lecz konsekwentnie.
„Kropla drąży skałę nie siłą, lecz częstym spadaniem”
MONITORUJ
To dość dobry sposób wspierający konsekwencję działania. Do monitorowania postępu możesz wykorzystać mój nawykownik- w formie cyfrowej lub papierowej. Przyklejony na lodówkę/tablicę – pozwoli Ci obserwować postępy.
Nawykownik możesz pobrać klikając poniższy przycisk:

